Search & Social

Let my videos help you become a wildly good cook!

Steamy but not explicit spoof of "Fifty Shades" has romance, laughs, and my favorite recipes.

buy @ Amazon local

100 recipes, 4 seasonal menus, 20-minute starter plan, tips, more!

buyAmazon IndieBound

Latest updates

« Fresh-Start Winter Challenge Menu, Plant-Strong Week 1 | Main | Rainbow Plate vs. the Blue Pill or Eating for Romance »
Friday
Feb172012

Fresh-Start Challenge Shopping List, Plant-Strong Weeks 1 and 2

Here is the plant-powered shopping list for both weeks of the winter Fresh-Start Challenge. It shows what my cost was for both weeks, which will give you an idea of what your cost will be. The shopping list also shows how many of each unit to buy each week and in total. 

The shopping list also shows the percentage left at the end of every week. Use this to buy smaller packages than listed if you want, but you may not get the "mini-bulk" prices. The prices are the green prices. For the thrifty plan, two items are different: bottled lemon juice instead of fresh lemons and conventional, family-size tea bags instead of single organic tea bags.

Save Big by Cooking from Scratch

During the second week, when you cook all of your food from scratch, meals averaged just $5.22 a day per person in February 2012, eleven cents less than the classic option. This menu replaces some expensive and out-of-season bell peppers with celery for snacking and winter greens for pasta sauce.

These menus match the ones in Wildly Affordable Organic and make a smooth transition from the 20 Minute a Day Started Plan to the full winter menu. The total costs include the cost of stocking a bare-cupboard kitchen, right down to the salt, plus the ingredients for a bonus large pizza for a celebration after the challenge, using dough you made in week 2.

    price quantity    
ingredients category green unit total week 1 week 2 total buying unit % left
baking powder baking $1.49 $1.49   1 1 10 ounces 90%
baking soda baking $0.59 $0.59 1   1 8 ounces 91%
brown sugar baking $1.19 $1.19 1   1 pound 40%
cashews, raw baking $6.69 $6.69 1   1 12 ounces 67%
cocoa baking $2.99 $2.99   1 1 8 ounces 96%
corn meal baking $1.19 $1.19   1 1 pound 47%
flour, all-purpose baking $4.69 $4.69 1   1 5-pound bag 34%
flour, white whole wheat baking $2.99 $5.98 2   2 2-pound bag 24%
sugar baking $3.17 $3.17 1   1 5-pound bag 82%
walnuts baking $9.99 $14.99 2   1.5 pound 0%
yeast, rapid rise baking $1.79 $1.79 1   1 3 pack (2.25 teaspoons each) 0%
nutritional yeast bulk $6.69 $1.67   0.25 0.25 pound bulk (4 ounces) 43%
popcorn bulk $1.99 $1.99   1 1 pound 60%
oats cereal $1.29 $1.94 1.5   1.5 pound 7%
wheat germ cereal $2.69 $2.69 1   1 pound 75%
tea coffee and tea $3.99 $3.99 1   1 80-bag box 40%
coconut spread cooler $3.99 $3.99   1 1 10 ounces 37%
coconut drink dairy $3.39 $3.39   1 1 32 ounces 0%
apple sauce fruit, dried & canned $2.69 $2.69 1   1 pound 25%
raisins fruit, dried & canned $2.99 $7.48 2.5   2.5 pound 13%
beans, black grains $1.69 $4.23 2.5   2.5 pound 4%
beans, chickpea grains $2.39 $7.17   3 3 pound 7%
beans, split peas or lentils grains $1.69 $2.54   1.5 1.5 pound 7%
chickpea flour (garbanzo bean flour) grains $6.79 $6.79   1 1 22 ounces 60%
flax seed, ground grains $4.99 $4.99 1   1 14 ounces 88%
quinoa grains $3.69 $1.85   0.5 0.5 pound 20%
rice grains $1.59 $1.59 1   1 pound 20%
honey grocery $4.69 $2.35 0.5   0.5 pound 71%
peanut butter grocery $3.29 $9.87 3   3 18-ounce jar 22%
rotini or fusilli pasta, whole wheat grocery $1.39 $2.78 2   2 pound 25%
tomatoes, crushed grocery $1.99 $1.99   1 1 28-ounce can 0%
tomatoes, diced grocery $1.99 $7.96 4   4 28-ounce can 13%
vinegar grocery $3.69 $3.69 1   1 16 ounces 78%
soy sauce internat. $2.49 $2.49 1   1 10 ounces 40%
tahini internat. $8.99 $8.99 1   1 16 ounces -3%
oil, corn oil $4.99 $4.99 1   1 16 ounces 73%
oil, olive oil $11.99 $11.99 1   1 1 liter (33.9 ounces) 25%
apples produce $3.99 $3.99   1 1 3-pound bag 11%
bananas produce $0.88 $9.68  4 28
32 bananas (3 bananas per pound)
0%
broccoli produce $2.99 $8.97 3   3 pound 0%
cabbage, green produce $1.49 $2.98 2   2 pound 20%
carrots produce $3.99 $3.99 1   1 5-pound bag 4%
celery produce $2.89 $2.89 1   1 bunch 0%
garlic produce $0.69 $2.76 4   4 head 16%
ginger produce $5.99 $3.00 0.5   0.5 pound 10%
green beans produce $2.49 $4.98 2   2 pound 0%
greens, kale or collards produce $2.00 $4.00   2 2 bundle (1 1/8 pound) 34%
greens, lettuce produce $2.49 $2.49 1   1 head (7/8 pound) -10%
lemons produce $0.99 $4.95 5   5 lemon 12%
onions, green produce $0.99 $1.98 2   2 bunch (1/4 pound) 13%
onions, yellow or white produce $3.49 $3.49 1   1 3-pound bag 0%
oranges produce $1.29 $10.32   8 8 pound 0%
parsley produce $1.69 $1.69   1 1 bunch (3/8 pound) 92%
pears produce $1.10 $4.40 4   4 pear 0%
peppers, green produce $1.69 $8.45 5   5 pepper 0%
potatoes, all-purpose produce $3.99 $3.99   1 1 5-pound bag 60%
potatoes, sweet produce $1.99 $5.97 3   3 pound 0%
salad mix, prepared produce $3.99 $3.99 1   1 5 ounces prepared salad mix 0%
squash, butternut produce $1.99 $1.99   1 1 pound 25%
bay leaves spices $0.05 $0.15 3   3 leaf bulk 63%
chipotle pepper spices $5.99 $5.99 1   1 1.8 ounce 94%
cinnamon spices $0.56 $0.56 1   1 ounce bulk 43%
cumin spices $1.12 $2.24 2   2 ounce bulk 9%
nutmeg spices $2.09 $1.05

0.5

  0.5 ounce bulk 84%
oregano spices $1.00 $0.50 0.5   0.5 ounce bulk 79%
red cayenne pepper spices $0.50 $0.25 0.5   0.5 ounce bulk 40%
salt spices $0.47 $0.47 1   1 28-ounce package 75%
turmeric spices $0.94 $0.47   0.5 0.5 ounce bulk 67%
vanilla spices $5.69 $5.69 1   1 ounce 63%

Reader Comments (4)

I think I'm going to give the Challenge a whirl again, now that I'm not pregnant and life has settled down somewhat. (Yes, that's kind of strange to say during the holidays, but that's how it is for me.)

Linda, I just want to note that the "buying unit" for walnuts of "v" is a little confusing. I'm assuming you meant "pound," just like in the Classic shopping list for this challenge, yes? Even then, the amount used in Week 1 is listed as 2, but the total is listed as 1.5. (Since 1.5 lbs makes sense with the total price given as compared to the green unit price, I'm going with that.)

I also wonder about the bananas. 18 lbs?! It doesn't look to me from the menus that that's correct, and I'm pretty sure my fruit-loving family would need some real effort to eat that. Do you maybe mean just 18 bananas?

Sorry to be nitpicky; I'm hoping you find it helpful rather than annoying.

Dec 4, 2012 | Registered Commenteradara9

(Sorry for 2nd post; ran out of revising time.) Now that I review the 2nd week's menus, I guess I can see where at least half of the bananas are going. If each member of a 4-person family eats 1 banana per day for a week, that's 28 bananas. At 5 (or so) oz per banana, that takes care of 9 lbs of banana. I guess I'm still not seeing where 18 lbs of bananas are headed, but it's obviously not meant to be only 18 bananas, either.

Dec 4, 2012 | Registered Commenteradara9

Adara9 -- Yikes! Thanks so much for your eagle eyes and sharing what you found. The "v" for walnuts is left over from the "paste" shortcut of cut and paste. Meant to paste "pound" in there as you wisely guessed. For the bananas, I had a error in my spreadsheet. The lists are for a family of four, with everyone eating one banana the first week and one a day the next week. That's eight bananas per person, 32 total, and at 3 bananas a pound it's just under 11 pounds. I've corrected the shopping lists above.

Thanks so much for giving the Challenge another whirl! Please let me know how it goes and if you have any other questions or comment. Happy holidays to you & yours!!!

Dec 5, 2012 | Registered CommenterLinda Watson

I'm on Day 2 of the challenge, being told to make 2 batches of tomato sauce, but I only have 1 can of crushed tomatoes (according to the above list), and the details say I'm going to need it in week 2. I'll use the can I have for a single batch now and just pick up another can for next week, but I suspect the plant-strong shopping list should call for 3 cans, 2 for week 1 and 1 for week 2, just as the classic list does.

Dec 7, 2012 | Registered Commenteradara9
Member Account Required
To keep discussion civil and avoid spam, only members can post comments. But membership is free and easy! Join today!